DomatesinÖyküsü

 

İnsanlık tarihine baktığımız zaman, domatesin hayatımıza oldukça geç girdiğini görüyoruz. Anavatanı Güney Amerika olan domates, And Dağları’nda Aztekler tarafından keşfedildi. 1500’lü yıllarda Meksika’nın İspanyollar tarafından istila edilmesiyle de “Dünya Turu” başladı. İspanyol denizcileri tarafından Güney Avrupa’ya taşınan domates, Akdeniz ülkelerinde, özellikle İtalya, İspanya, Portekiz’de, hızla yayılarak popüler bir besin haline geldi. İtalyanlar “Puma Amuris”, Fransızlar “Pumme Damour”, İngilizler “Apple of Love” diye tanımladılar bu lezzetli yeni ürünü. Bütün dillerde domatesin takma adının “Aşk Elması” ya da “Aşk Meyvesi” olmasının ya da Almanların onu “Cennetin Meyvesi” olarak tanımlamasının nedeni, domatesin cazibesiyle özdeşleştirilmesi olsa gerek.

19. yy’ın sonuna doğru ise domates, hemen hemen bütün dünyada tanınan bir sebze haline geldi. Yemeklere kattığı lezzet ve renk, onun çeşitli şekillerde ve bolca kullanılmasını sağladı.

Peki, bugün mutfağımızın vazgeçilmez bir unsuru olan domates meyve midir? Yoksa sebze midir? Eğer bir botanikçi ile konuşursanız size domatesin bir meyve olduğunu söyleyecektir; çünkü domatesin içinde tohumlar vardır. Fakat bahçecilik ile uğraşan birisi, domatesin sebze olduğunu ve meyveler gibi ağaçta yetişmediğini söyleyecektir. Aslında her iki cevap da doğrudur: Domates, hem meyve hem de sebzedir!

Domates neden ideal bir besindir?

Sağlıklı yaşam dendiğinde akla ilk gelecek besinlerden biri de domatestir. Çünkü domates, sağlık, kaliteli bir yaşam ve beslenme ilişkisine en çok destek sağlayan besinlerden biridir.
  • Domates düşük glisemik indeksli bir besindir.Domates kana çok yavaş ve dengeli bir biçimde karışır. Yani insülin salınımını tahrik etmez, insülin direncini tetiklemez. Domatesin kilo kontrolünü sağlamasında, düşük glisemik indekse sahip bir besin olmasının payı büyüktür.
  • Domates lif zengini bir besindir.Bir adet orta boy domateste ortalama 1 gram lif bulunur.                                                                                                                                                                         
  • A ve C vitaminleri, potasyum ve folik asit bakımından zengindir.Günde 1 orta boy domates yiyerek C vitamini ihtiyacınızı %15-20’sini, A vitamini ihtiyacınızın %10’unu karşılayabilirsiniz.
  • Domates bir likopen deposudur.Kırmızı mucize likopen, domates ve domates ürünlerinin sihirli gücüdür. 

DomatesinFaydaları

Domates ile cildinizi koruyun!

Likopen oranı yüksek bir cilt, güneşin zararlı ışınlarından çok daha az etkilenir. Domates ve domates ürünlerini bolca tüketirseniz, cildinizdeki likopen miktarı artacak ve doğal olarak bebek gibi bir cilde sahip olacaksınız.

DomatesinBesin Değeri ve Tüketim Miktarı

Domates dünyanın hemen hemen her mutfağının vazgeçilmez rengi ve lezzetidir. Eğer domates olmasaydı, birçok lezzetli yemekten mahrum kalmış olacak ve böylesine eşsiz lezzetlerle tanışmamış olacaktık. Rengi, tadı, kokusu ve her yemeğe yakışan ayrıcalıklı halleri ile domates, mutfağımızın bir mucizesi olarak hayatımızda önemli bir yere sahiptir.

Domatesin en çok sevildiği mutfak Akdeniz mutfağıdır. Bunun nedeni ise Akdeniz mutfağını sağlıklı kılan zeytinyağı ile birlikte domates ve domates ürünlerinin çok kullanılması ve yemeklere kattıkları muhteşem lezzettir.

Daha sağlıklı olmak, kaliteli ve uzun bir yaşam sürmek için bir ömür boyu tüketmekten asla vazgeçmemeniz gereken tek besin domatestir. Güçlü antioksidan özelliği ile sizi tüm kötü hastalık risklerinden korur ve uzun süreli bir sağlık garantisi verir.

Kırmızıdan gelen mucize ile sizde sağlıklı bir hayatın keyfini sürün!

tat’ın lezzet dünyasıkeşfedilecek bilgilerle dolu… Hemen Keşfet