Sağlığınızla Dost Yemekler Yapmanın Püf Noktaları

"Olmaya devlet cihanda bir nefes sihhat gibi" der Kanuni Sultan Süleyman ve sağlığın mal mülkten daha önemli olduğundan bahseder bu sözüyle. Gençliği geride bırakan her insan yavaş yavaş anlamaya başlar sağlığın önemini. Ve her yaşta sağlıklı ve huzurlu olabilmek için önce doğru beslenmek gerektiğini bilir insan.

Yemeklerinize sağlık, yaşamınıza ömür katmak için yemek yaparken dikkat etmeniz gerekenleri de gözardı etmemelisiniz

#

Salça kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalar;

  • Mutlaka temiz kaşık kullanılmalıdır; yemek karıştırılan kaşık kullanıldığında salçanın asitliği değişecek ve daha kısa sürede bozulacaktır. Kaşık üzerinden gelen ya da havada bulanan küf sporları (ki bunlar gözle görünmez) salçaya karışarak üremeyi başlatırlar. Küf sporları salçanını şekerlerini parçalayıp asit oluşturur ve çoğalırlar. Siz bunları salçanızın üzerinde  beyaz, yeşil renkli tabakalar halinde görürsünüz.
  • Ürün kullanıldıktan sonra kenarlarındaki ince tabaka halinde kalan salçalar temizlenmeli ve üzerini kapatacak şekilde sıvı yağ ve tuz  ilave edilmeli.
  • Salça buzdolabından çıkartılarak kullanıldıktan sonra tezgahta  bekletilmeden buzdolabına geri kaldırılmalıdır.
  • Açılmış salçalar ortam koşullarında değil, buzdolabında ve üzeri kapalı olarak muhafaza edilmelidir. Soğuk hava koşulları küflerin üremesini engeller. Ancak küflerin soğukta üreme özelliğine sahip türleri de vardır. (Bakteriler 35-37° C sıcaklığı severken, küfler 25-28° C’de çok daha fazla üreme kabiliyetine sahiptirler)
  • Aile kısa sürede tüketebileceği ambalaj büyüklüğünü seçmeli, buzdolabında uzun uzun saklayacağı ambalajı almamalıdır. Çok uzun bekletilen salçada asidite yani ekşilik arttığı için yemeğin tadını da olumsuz yönde etkiler. Bu olumsuzlukların önüne geçmek için  Tat 170 g’dan 10 kg’a kadar giden farklı gramajlarda salçalar üretmektedir.
  • Büyük ambalajlarda satın alınan salçalar küçük ambalajlara bölünüp, üzerinde boşluk bırakarak (donunca hacim genişleyeceği için) buzdolabının derin dondurucusuna ya da buzluğunda  saklanabilir. Kullanılacağı zaman +4°C’de çözdürülerek  kullanılabilir.

TAT'lı Bilgiler