Domates ve Likopen

Sağlıklı bir hayat yaşamanın yolunun doğru beslenmeden geçtiğini artık hepimiz biliyoruz. Domates, sağlıklı yaşam dendiğinde ilk akla gelen besinler arasında yerini alıyor. Domatesin faydaları ve sağlık konusunda araştırmalar yapan uzmanlar, domatesin insan vücudunu nasıl koruduğunu ve faydalarını bizlere anlatıyor.

Ve tüm uzmanların birleştiği nokta; kaliteli bir yaşamın anahtarını elinizde tutmak istiyorsanız domatesin faydalarına kulak vermelisiniz.

Güney Amerika’da 1500’lü yıllarda keşfedilen domates, önce İspanya sonra da Avrupa ülkelerine yayılarak tüm dünyada popüler bir besin haline geldi. Günümüzde ise cennetin ve aşkın simgesi olarak adlandırılan domatesin, sağlık açısından da ideal bir besin olduğunu tüm dünya kabul etmiş durumda.

#

Domates ve içindeki gizli hazine; Likopen!

Sağlık açısından içinde birçok vitamini barındıran domates aynı zamanda lif zengini bir besindir. Lifli besinleri sıklıkla tüketmek sizi bir ömür boyu; kanser, yüksek kolesterol, obezite gibi hastalıkların tümünden korur.

Fakat tüm bunların yanısıra domatesin içinde yer alan öyle bir hazine vardır ki aslında tüm mucize burada saklı diyebiliriz. Kırmızı mucize denilen “likopen” domatesin ve tüm domates ürünlerinin sihirli gücüdür!

Likopenin faydaları ve içeriği;

  • Domatese kırmızı rengini veren pigment likopendir.
  • En önemli likopen kaynakları ise domates ve domates ürünleridir. Domates doğadaki en zengin likopeni içinde barındıran bir besindir.
  • Likopenin özellikle DNA’yı koruduğu ve bazı ciddi hastalıkları önemli ölçüde önlemeye yardımcı olduğu söylenmektedir.
  • Prostat, kolon göğüs, ağız kanseri gibi hayati tehlikenin yüksek olduğu hastalıklara karşı likopenin koruyucu önemi çok büyüktür.
  • Çiğ domatesten daha çok ısıl işlem görmüş domates ürünlerinde likopen oranı daha fazla olduğu görülmüştür.
  • Domates dışında kurutulmuş kayısı, kuşburnu, pembe greyfurt ve karpuz da likopen içeren gıdalardır.
  • Likopenin yan etkileri konusunda ise rastlanmış hiçbir bulgu bulunmamaktadır. Sadece sodyum almanıza dikkat etmeniz gereken bir rahatsızlığınız varsa, domatesli gıdaların sodyum oranlarının yüksek olduğunu göz önünde bulundurmanız gerekebilir.

TAT'lı Bilgiler